آمینواسیدفنیل آلانین ( کنترل وزن)

خرداد, ۱۳۹۸ بدون نظر تغذیه ورزشکاران حرفه ای, دانستنی های پزشکی و تغذیه

مقدار کنترل شده روزانه به ازای هرکیلوگرم وزن بدن

مردان و زنان  ۱۶ میلیگرم ،کودکان  ۲۲ میلیگرم  و نوزادان ۱۳۳ میلیگرم

فنیل آلانین یکی دیگر از آمینو اسیدهای ضروری در بدن است که سایر آمینواسیدها در بدن میتواند از آن تشکیل شوند. متیونین در کنار تیروزین ترکیبات خاص را تولید میکنند که بدن از این ترکیبات هورمون آدرنالین و تیروکسین را میسازد.

  • عملکرد فنیل آلانین در بدن:

فنیل آلانین در کنترل وزن بدن مؤثر است زیرا این اسید آمینه روی ترشح تیروئید تأثیر گذاشته و ازطرف دیگر در کنترل اشتها نقش مهمی بازی میکند. چنانچه قبل از وعده غذایی فنیل آلانین مصرف شود، اشتها را کاهش میدهد. این اسید آمینه برای عملکرد مؤثر کلیه و مثانه ضروری است.

  • منابع خوراکی فنیل آلانین

فنیل آلانین به وفور در کشک، شیر، پنیر، حبوبات، ماکیان، بادام زمینی، پسته، گردو، سبزیجات برگدار و دانه های کامل وجود دارد.

  • علائم کمبود فنیل آلانین

کمبود فنیل آلانین در بدن منجر به بروز علائم متفاوتی همچون خون گرفتگی در چشمها، آب مروارید وتغییرات رفتاری مانند روانپریشی و حالتهای اسکیزوفرنیک میشود.

  • ویژگیهای درمانی

اسیدآمینه فنیل آلانین دارای چندین ویژگی درمانی است. این اسید آمینه بطور قابل ملاحظه ای در درمان چاقی مورد استفاده قرار میگیرد. به این طریق که باعث فروکش شدن اشتها میشود. مطالعات نشان داده که حضور اسید آمینه تریپتوفان و فنیل آلانین منجر به آزادشدن سیتوکنین در مجاری روده شده و احساس سیری به فرد القاء میکند و به خوردن پایان میدهد. مصرف نصف قاشق چایخوری پودر فنیل آلانین نیم ساعت قبل از هر وعده غذایی میتواند منجر به کاهش ۲۰۰-۱۰۰ گرم از وزن در هر روز شود. از دیگر اثرات مفید اسید آمینه فنیل آلانین این است که ۴۸-۲۴ ساعت بعد ازدریافت فنیل آلانین احساس هوشیاری بیشتر، افزایش میل جنسی و تقویت حافظه در انسان میگردد.

فنیل آلانین منجر به کاهش افسردگی میشود، در موارد افسردگی چنانچه ۵۰۰-۱۰۰ میلیگرم از فنیل آلانین روزانه مصرف شود ، ظرف چند روز علائم افسردگی برطرف خواهد شد‌.

  • احتیاط: مصرف بی رویه و بدون دستور پزشک میتواند منجر به افزایش فشار خون، تهوع، بی نظمی ضربان قلب شود. مصرف این مکمل در افراد مبتلا به فنیل کتونوری ممنوع میباشد

برگرفته از کتاب انسان تغذیه سلامت: آمینپواسید های شگفت انگیز

تالیف: دکتر سحر هوشمند . دکترای تخصصی تغذیه و رژیم درمانی

 

 

ارسال نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: