آمینو اسیدمتیونین (حفاظت از کبد)

خرداد, ۱۳۹۸ بدون نظر تغذیه ورزشکاران حرفه ای, دانستنی های پزشکی و تغذیه

مقدار توصیه شده روزانه به ازای هر کیلوگرم وزن بدن
مردان و زنان ۱۰ میلی گرم ، کودکان ۲۲ و نوزادان ۴۵ میلیگرم
متیونین یکی دیگر از آمینو اسیدهای ضروری میباشد. گروه سولفور موجود در ترکیب این آمینواسید برای ساختن اسید نوکلئیک و کلاژن و پروتئینهای دیگر مورد استفاده قرار میگیرد. بدن قادر است سایر آمینو اسیدها را از میتونین بسازد اما عکس آن صادق نیست. اسیدآمینه میتونین قادر است ویتامین کولین که یکی از ویتامینهای گروه Bاست را در بدن با کمک ویتامین B12 و فولیک اسید بسازد. درصورتی که غذای دریافتی از رژیم غذایی حاوی پروتئین باشد. این اسید آمینه میتواند نقش آنتی اکسیدان داشته و اثرات مخرب رادیکالهای آزاد را از بین ببرد.(اثر ضد سرطانی) * عملکرد متیونین در بدن:

  • از بین تمام آمینو اسیدها، متیونین دارای نقش کلیدی در حفظ سلامت کبد میباشد.
  • متیونین از چرب شدن و فساد کبد جلوگیری میکند. امینو اسید سیستئین ساخته شده از میتونین قادر است که از نابود شدن سلولهای کبد جلوگیری کند.
  • میتونین به حل شدن کلسترول و جذب چربی در بدن کمک میکند. لوزالمعده، لنف و طحال به متیونین نیاز داشته و از آن برای ساختن هموگلوبین استفاده میکنند.
  • متیونین برای حفظ وزن طبیعی و نرمال لازم است. همچنین به نگهداری و حفظ تعادل نیتروژن بدن کمک میکند.
  • مطالعات نشان داده که متیونین و کولین از تشکیل تومور در بدن جلوگیری میکنند.

منابع خوراکی متیونین
منابع غنی متیونین شامل تمامی غلات، گوشت، مرغ و سبزیجات پر برگ، هلو و انگور میباشند.
علائم کمبود متیونین
کمبود متیونین در کودکان منجر به رماتیسم مزمن، سخت شدن کبد و نفریت کلیه ها شود. براساس نظریه تعدادی از کارشناسان و محققین، کمبود متیونین میتواند علت کمبود کولین باشد که نهایتاً منجربه ذخیره چربی در کبد میشود.

ویژگیهای درمانی
متیونین بطور قابل توجهی اثر سم زدایی در بدن دارد. در بیماران اسکیزوفرنی که میزان هیستامین در بدنشان مسمومیت ایجاد میکند. دوز درمانی روزانه ۱۰۰۰-۲۰۰ میلیگرم متیونین اثربخش است. مصرف این اسیدآمینه در مواردی که فرد دارای کلسترول بالای خون است به کاهش کلسترول در خون کمک میکند.
بر گرفته از کتاب انسان تغذیه سلامت: آمینو اسید های شگفت انگیز تالیف: دکتر سحر هوشمند

ارسال نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: