تغذیه در کم کاری و پرکاری غده تیرویید

تیر, ۱۳۹۸ بدون نظر بیماری های غدد درون ریز, دانستنی های پزشکی و تغذیه

غده تیروئید یکی از غدد مهم درون ریز بدن است که در ناحیه گردن قرار دارد. در این غده هورمون های تیروئید تولید میشوند به نام های T3,T4,TSH. کنترل تولید این هورمون ها در بخشی از سیستم عصبی مرکزی به نام هیپوتالاموس صورت میگیرد.
🌟ید مهمترین عنصر موردنیاز برای تولید هورمون های تیروئید است.
🌟بسیاری از ما رابطه ید و بیماری گواتر را میدانیم.
🌟ید دار کردن نمک خوراکی یکی از راه های جهانی مبارزه با گواتر است.
🌟امروزه دانشمندان به این نتیجه رسیده اند که علاوه بر ید، عناصر دیگر از جمله آهن،سلنیوم، ویتامین آ و روی نیز در تولید هورمون های تیروئید نقش دارند.
🌟مهمترین وظایف هورمون تیروئید تنظیم متابولیسم، درجه حرارت بدن و رشد است.

کم کاری تیروئید یا Hypothyroidism: در اثر کمبود ید ایجاد میشود که خطر آن بیشتر کودکان و زنان باردار را تهدید میکند.

🌟زنان بارداری که از کمبود ید رنج میبرند احتمال سقط جنین، زایمان زودرس و تولد نوزاد با عقب ماندگی ذهنی، ناشنوا و یا اسپاستیسیت را دارند.
🌟این مشکل در کودکان منجر به کند ذهنی و کوتاه قدی میشود.

🌟 در کم کاری غده تیروئید سرعت متابولیسم بدن کاهش میابد و فرد دچار اضافه وزن میشود درحالیکه کالری زیاد دریافت نمیکند.
☝در کم کاری تیروئید چه بخوریم:
*خوراکی های غنی شده با ید
*خوراکی های غنی از سلنیوم : ماهی، شلغم، جوانه گندم، برنج قهوه ای
* غذا های غنی از آهن: جگر،عدس،لوبیا سبز،خرما، کشمش، زرده تخم مرغ *غذا های غنی از روی: جگر، تخم مرغ، میگو، تخمه کدو،اسفناج و گوجه فرنگی *غذا های غنی از ویتامین آ: جگر، کدوحلوایی، زرده تخم مرغ، انبه، هویج،سیب و پاپایا
*غذا های کم نمک و کم کالری
☝در کم کاری تیروئید چه نخوریم:
*نمک زیاد
*غذا های پرکالری مثل مایونز، فست فودها، چیپس
* غذا های سرکوب کننده غده تیروئید: کلم ، گل کلم بروکلی، اسفناج،بادمجان، بادام زمینی، گردو، تخمه کدو، کاکائو، سیب زمینی شیرین، نارگیل، تُرب، کانولا، هلو، انجیر، توت فرنگی و سویا
پرکاری تیروئید یا Hyperthyroidism: در این حالت هورمون های غده تیروئید بیش از اندازه تولید میشوند. متابولیسم بشدت افزایش پیدا میکند و فرد از غذا خوردن سیر نمیشود با این حال وزن روبه کاهش میرود. بدن تعریق زیاد دارد و بیمار ار تپش قلب شکایت دارد. مردمک چشم حالت بیرون زدگی پیدا میکند و گاهی لرزش در دستان ایجاد میشود.

☝در پرکاری تیروئید چه بخوریم: *تمام خوراکی هایی که در کم کاری تیروئید منع شده را در حالت پرکاری باید بیشتر مصرف کنیم. *غذا های پرکالری و مغذی و مایعات فراوان.

☝در پرکاری تیروئید چه نخوریم؟ * تمام لیست خوراکی هایی که در کم کاری تیروئید منع شده را در حالت پرکاری باید بیشتر مصرف کنیم * غذا های کم کالری مانند سالاد و سبزیجات را کمتر مصرف کنیم

ارسال نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: