سندرم روده تحریک پذیر (IBS)

خرداد, ۱۳۹۸ بدون نظر بیماری های دستگاه گوارش, دانستنی های پزشکی و تغذیه

این سندرم نوعی اختلال در عملکرد روده است که با درد مزمن در ناحیه شکم، احساس ناراحتی، نفخ و تغییرات در عادات روده‌ای بدون هرگونه علت ارگانیک دیگری، مشخص می‌شود. اسهال یا یبوست می‌توانند علامت غالب باشند که ممکن است به صورت متناوب ظاهر شوند.

نکات تغذیه ای و رژیم درمانی در بیماری سندرم روده تحریک پذیر( IBS):

• از مصرف غذاهایی که نشانه ها را وخیم‌تر می سازند، پرهیز کنید. از جمله این خوراکی ها می توان به شکلات، الکل، قهوه، نوشابه های گازدار، محصولات لبنی، و شیرین کننده های بدون قند اشاره کرد. مواد غذایی که می توانند موجب تولید گاز بیشتر شوند، مانند لوبیا، گل کلم، کلم، و بروکلی نیز مشکل آفرین هستند. از آدامس جویدن یا نوشیدن مایعات با نی نیز پرهیز کنید.

• در مورد محصولات لبنی محتاط باشید اگر به عدم تحمل لاکتوز مبتلا هستید، ماست را جایگزین شیر کنید. اگر به مصرف شیر علاقه دارید، به مقدار کم این کار را انجام دهید یا شیر را با مواد غذایی دیگر ترکیب کنید تا به کاهش نشانه ها کمک شود. برخی افراد ممکن است مجبور باشند مصرف لبنیات را به طور کامل متوقف کنند، از این رو، بهتر است ویتامین های B، کلسیم و پروتئین را از منابع دیگر تامین کنند.

• در زمان های منظم غذا بخورید از نادیده گرفتن وعده های غذایی پرهیز کنید. تلاش کنید هر روز در زمان های مشابه غذا بخورید تا عملکرد دستگاه گوارش خود را تنظیم کنید. مصرف وعده های غذایی کوچک با تکرر بیشتر به کاهش اسهال کمک می کند. بنشینید، زمانی را به غذا خوردن اختصاص دهید، و غذا را به خوبی بجوید. از غذا خوردن دیر وقت اجتناب کنید.

• مایعات فراوان مصرف کنید حداقل هشت لیوان آب یا مایعات دیگر، مانند چای های گیاهی، در روز مصرف کنید. اگر از اسهال رنج می برید، باید از جایگزینی مایعات از دست رفته اطمینان حاصل شود. نوشیدن آب به میزان کافی به بهبودی یبوست نیز کمک می کند.

• از پروبیوتیک ها استفاده کنید پروبیوتیک ها غذاهایی حاوی باکتری های خوب هستند، که ممکن است به بهبود نشانه های سندرم روده تحریک پذیر کمک کنند. پروبیوتیک ها به ایجاد تعادل در جمعیت باکتریایی روده کمک می کنند و از این رو، محیطی سالم‌تر در این قسمت ایجاد می کنند. این شرایط به گوارش بهتر و بهبود نشانه های نفخ و اسهال کمک می کند. از جمله محصولات پروبیوتیک می توان به ماست، نوشیدنی ها و برخی مکمل های غذایی که در قالب کپسول، قرص یا پودر در دسترس هستند، اشاره کرد.
• به طور منظم ورزش کنید . ورزش منظم به کاهش استرس و افسردگی و تحریک انقباض عادی روده ها کمک می کند که به شکل گیری احساس بهتر در فرد منجر می شود. این ورزش میتواند یک پیاده روی ساده نیز باشد.

ارسال نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: